jant_duzeltme

Adana Jant Düzeltme Servisi

Tüm araçlarınızda araç üreticilerinin üretmiş olduğu aliminyum çelik alaşımlı veya demir jantlarınız araç üzerinde lastik ile beraber ilk temasınızı ve emniyetinizi sağlayan en önemli parçalardır.

Bazı yolların çukurlu veya tümsekli olmasından ötürü özellikle basık seri lastiklerde çok fazla dışarıdan gözle görülemeyen içten pot yapma gibi eğilmeler meydana gelmektedir.

Bu tip eğilmeler jantın dairesel salgısız dönüşünü bozduğu için araçta her hangi bir balanssızlık hissettirmese dahi salgılı dönüşten dolayı lastiklerinize ,ön takım süspansiyon aksamlara ciddi hasarlar verecektir.

Araç lastiklerinde nitrojen hava kullanımları jant eğilmelerini ciddi oranda azaltmaktadır.Herhangi bir sebepten dolayı eyilen jantlarınızı kesinlikle torna da düzelttirmeyiniz ,torna ile jantın incelmesine müsade etmeyiniz. Pres ile düzeltilebilen şekilde düzelttirmeyi tercih ediniz.

JANT SEÇİMİ ; Çoğunlıkla bazı araçlarda araç üreticisinin üretmiş olduğu jantlar görsel olarak tercih edilmeyip, daha farklı görsel ve boyutlarda jant değişimi yapılırken kesinlikle üreticinin tavsiye etmiş olduğu muadili ölçülere uyarak ve teknik ofset ,ağırlık taşıma indexlerine uygun , bijon delik ölçüsü , ve göbek mm ölçülerine dikkat edilmesi gereken çok önemli unsurdur.

Özellikle jant değişimlerinde göbek mm ölçülerine uyulmadan kullanılan jantlarda göbek ortalama ve taşıma sigortası ortadan kalkmakta ve bijonlara aşırı yük binmesinden dolayı istenilmeyen sıkıntılar yaşanabilir. Lastik ve jantlarınızın uyumlu olmasına maxımum özen gösteriniz.

ÖNEMLİ TAVSİYELER;Özellikle binek otolarda normal şartlar dahilinde ortalama her 10.000 km de bir rot balansınızı ve lastik rotasyonları yapılırken özellikle jantlarınızın kontrolünüde yaptırınız. Şüphelendiğiniz durumlarda muhakkak jant kontrollerinizi yaptırınız.