balans_ayari

Adana Rot Balans Servisi

BALANS AYARI VE LASTİK ROTASYONU ; Balans ayarı lastik tekerlekli her türlü ,binek oto ,4×4 suv , kamyonet minibüs , tır kamyon otobüs gibi araçların belirli zamanlarda, lastik jant ve forya ağırlıklarının eşitlenmesidir.

BALANS AYARI NEDİR ; Balans ayarı lastiğin ,jantın ve araç üzerindeki disk veya kampananın üretimi esnasında imalattan kaynaklanan ağırlıklarının eşit olmaması demektir . (balans dengesizlik demektir)

BALANS BOZUKLUĞU NASIL HİSSEDİLİR ; Aracınız 70 – 110 km arası veya 100 – 180 km aralıklarında direksiyonda titreşim ,araç içinde ve gövdesinde titreşim ve librasyon şeklinde hisettirmektedir. ancak bazı araçlar süspansiyon sisteminden dolayı titreşim veya librasyon hisettirmeyebilir,yinede belli zamanlarda balans ayarı yapılması gereklidir.

BALANS AYARI NASIL YAPILMALIDIR ; Dinamik ve statik balans denilen iki değişik Balans ayarı beraber yapılması gereklidir, dinamik balans yüksek süratlerden düşerken hissedilen titreşimler , statik balans düşükten yüksek süratlere çıkariken hissedilen titreşimlerdir. sadece dinamik veya statik balans yeterli değildir.

Aracınızın balans ayarları yapılırken önce jant ile lastik araçtan çıkarılıp toz ve taşlardan arındırılarak dışarıda sabit elektronik cihazlarımızda jant ve lastiğin iç dış ağırlıkları eşitlenir ,daha sonra araç üzerinde jant ve lastiğin eşitlenen balansı araç üzerine montajı yapılarak araç üzerinde forya veya kampana ile balans eşitlemesi yapılır ve %100 doğru sonuçlu balans işlemi tamamlanmıştır.

Yeni nesil binek oto ,4×4 suv otolarda kesinlikle 10bin ,12bin kilometrede bir , ticari kamyonet ve minibüslerde 25bin -30bin kilometrede bir , kamyon tır ve otobüs gruplarında 55bin-60bin kilometrede bir,hiç sorun olmadığı hallerde dahi yapılmasını kesin öneririz.

LASTİK ROTASYONU ÖNEMİ VE NEDEN YAPILMALIDIR ; Tüm araç lastiklerinin aynı markada ve eş olması durumunda, rot ve balans ayarları periyodik kilometrelerde bakımları yapılırken yeni nesil radial lastiklerinizi düz olarak ön arka rotasyonu mutlaka yapılması önerilir.

Rotasyon yapılmayan ön çekiş araçlarda ön lastikler , arka çeker araçlarda ise arka lastikler sürtünmeden dolayı dengesiz erken aşınacaktır ve lastikleriniz normal ömrünü tamamlayamadan bitme seviyesine gelecektir. (lastik ve jant ölçüleri ön arka farklı olan araçlarda rotasyon yapılamaz. )

SİZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİSİNİZ, LÜTFEN ARACINIZIN KONTROLLERİNİ İHMAL ETMEYİNİZ