IMG_0824

Far Ayarı

Gece sürüşleri söz konusu olduğunda da dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında tabii ki far ayarı gelir.

Aracınızla yolculuk ederken güvenli bir sürüş sağlamak için en önemli noktalardan biri de far ayarıdır

Hem trafikteki diğer sürücülerin hem de kendimizin güvenli sürüş gerçekleştirmesinde araç aksamlarının önemi büyük. Özellikle sürücüleri zorlayan kötü hava koşullarında aracın tüm aksamlarının temiz ve doğru ayarda olması gerekiyor.

Aksi takdirde görüş açısı çok daha darlaşır, sürücülerin hakimiyet sağlaması giderek zor bir hal alır. Görüş açısını etkileyen aksamların başında araç farları geliyor.

Her araçta bulunan, gece araba kullanımı için güvenli bir ortam sağlayan farların yolculuğu tehlikeye düşürmemesi için temiz ve belli bir ayarda tutulması gerekiyor. Doğru şekilde kullanılan farların kullanımI, çok daha uzun ömürlü oluyor.

Peki, farın doğru ayarda olduğu nasıl anlaşılır?
Doğru bir farın her 10 cm de bir 1 cm aşağıya düşmesi, toprağa değmesi gerekir. Bu ayarı yapmakta zorlanıyorsanız, far ayarlama cihazını kullanabilirsiniz.

Böylece daha profesyonel bir ayar gerçekleştirebilirsiniz. Far ayarını kullansanız da test etmeye çalışın ve farların doğru açıda ve parlaklıkta olup olmadığına dikkat edin.

Araçtan beklenen performansın alınmasında otomobil bakımının önemi büyüktür. Sararıp kirlenen araba farları ve aracın diğer aksamları performans kaybına neden olur, bu yüzden belli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekir.

Ne yazık ki bu temizliğin yapılmasının bir maliyeti ve elbette zahmeti vardır ama far temizliği kendi kendimize de yapabileceğimiz bir işlemdir.