Wheel-alignment-queens-ny

Rot Balans Ayarı

Rot ayarı araç üzerindeki aks ve akslara monte edilen ön arka lastiklerin aynı anda birbirini aynı iz üzerinde takip etmesi demektir. Yeni nesil araçların neredeyse tümünde camber – caster- ön rot ve arka rot ayarları uygulanabilir şekilde üretilmişlerdir.

CAMBER AYARI NEDİR ; araç lastiğinin yukarıdan aşağıya doğru dikine negatif veya pozitif duruş pozisyon şeklidir. (yani lastik üzerinin içe veya dışa duruş ayarıdır . )

CASTER AYARI NEDİR ; araç ön lastiğinin ve amartisör ve aks merkezinin öne veya geriye doğru yatıklık şeklidir. ( yani ön lastiğin birisinin diğerinden önde veya geride olması demektir.)

ÖN –ARKA ROT AYARI NEDİR ; araç ön ve arka lastiklerinin, lastiğin önünden ve arkasından , orta noktaların içe doğru kapalı olması veya dışa doğru açık olma şeklidir.

İZ TAKİBİ NEDİR ; yukarıda belirtilen tüm ayarlar eşitlendiğinde işlem olmuş demektir ve araç hareket halindeyken 4 lastik aynı İZ üzerinde yürüme şeklidir.

HANGİ ARALIKLARDA YAPILMASI GEREKLİDİR ; yeni nesil binek oto ,4×4 suv otolarda kesinlikle 10bin ,12bin kilometrede bir , ticari kamyonet ve minibüslerde 25bin -30bin kilometrede bir , kamyon tır ve otobüs gruplarında 55bin-60bin kilometrede bir,hiç sorun olmadığı hallerde dahi yapılmasını kesin öneririz. ( ön takım tamiratı parça değişimi gibi veya herhangi bir hasar olmaması gibi durumlarda )

ROT AYARI YAPTIRMANIN AVANTAJLARI NEDİR ; rot ayarı kusursuz olan araçlar normal seyir halinde iken aracın düz ve sağa sola sapmadan gidişini , aracın rahat akışını ve yüksek yakıt sarfiyatını engeller, lastiklerinizin düzenli aşınmasını sağlar,viraj ve ani sert hareketlerinizde direksiyon ve araç hakimiyetinizi maksimum yüksek performans sağlamaktadır.

ROT AYARININ BOZUK OLMASI NASIL ANLAŞILIR ; araç hareket halinde iken sağa sola çekme, yüksek hızlarda gezinme ,dalma ,direksiyon hareketlerinin hemen algılanmaması , virajlarda savurma , lastiklerde düzensiz ve erken aşınma durumlarında rot ayarınız bozuk demektir.

SİZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİSİNİZ ,LÜTFEN ARACINIZIN KONTROLLERİNİ İHMAL ETMEYİNİZ.